maanantai 14. huhtikuuta 2014

Neljätuhattaneljäsataa

Unelmavartaloa on tarkasteltu aiemminkin, mutta mittavasti lyhyemmällä masuvillastolla. Venytyskään ei ehkä ollut aivan yhtä pitkällinen kuin viimeksi, mutta riittävä kertomaan, ettei tällä keinoin saa kissan rakenteesta mitään käsitystä. Miss Penninrahan pitkävillaisuus on saavuttanut hämmentävän tason.


Kissa on kuitenkin kaksisataa grammaa kevyempi kuin vuosi sitten, eikä eläinlääkäri silloinkaan löytänyt painosta moitteen sijaa. Tuolloin Unna vaikutti pulskistuvalta, ja valtakunnan keittiöstä jaellut raksumitalliset muuttuivat kukkurapäisistä vajaiksi. Yhteenvetäen todettakoon kaiken menneen hienosti, sillä pulskistuminen ei ole jatkunut, mutta varpaat pysyvät yhä lämpiminä istuessa.

Klassisen baletin kolmas asento.

12 kommenttia:

  1. Voi Unna ♥
    Täällä ollaan aina lääpällään suhun, oli sitten - tai + 200! Hieno paino ja muoto sulla nyt, ja nuo untuvat!

    VastaaPoista
  2. Todellinen balleriina! Kyllä noita villoja ja tassuja kelpaakin esitellä.

    VastaaPoista
  3. Saila: Painonvartioinnin lautakunta on kovasti sitä mieltä, että sopiva on! Ja kaikkihan tiedämme, että massiivinen masupörrö nostaa ihanuutta vähintään 200%. Vastaavan söpöyskohotuksen aiheuttaa myös villojen lomasta kuultava masu. Vai olisiko rehellisintä vain todeta: ylipäätään kissamasu.

    Mamma N: Tästä pidän kissablogimaailmassa: ei turhaan pidetä kynttilää vakan alla, vaan esittäydytään juuri niin mainioina kuin vain voidaan :)

    VastaaPoista
  4. Köh, köh... tuohon ylläolevaan kommenttiin: Lähetin kommentin tietämättäni että joku muu oli jo kirjautuneena sisälle:D

    Terkuin: Minna

    VastaaPoista
  5. Minna: Hupsis, olet melkein hakkeri! :D Onneksi paikkasit nopsaan, vaikka ylemmän luettuani ehdinkin ihmetellä, mistä tänne on ihan vieraita (vaikkakin hyvin tuttavallisia!) kommentoijia eksynyt.

    VastaaPoista
  6. Kerta kaikkiaan ihastuttava kissaneito ja mikä tassujen asento! ♥:lla Sulo ja Robert

    VastaaPoista
  7. Sulo & Robert: Pojille pisteet erinomaisesta huomiokyvystä ;)

    VastaaPoista
  8. Maja Purrsetskaja! Mikä harmonia, mitkä jarpaat! Ihana baletti-ihme!

    VastaaPoista
  9. Harmaa: Oo, kultturelli herrasmies tunnisti oitis Joutsenlammen taiturin! Hämmästyttävä baletti-ihme varpaista viiksenkärkiin saakka.

    VastaaPoista
  10. Voihan masukarvat! Tuommoiseen pehmo mahaan on ihana painaa korva ja kuunnella vähän purinaa, silloin unohtuu kaikki maailman murheet.

    VastaaPoista
  11. Sea: Sinäpä sen sanoit. Ei siinä mitään kierrekotiloita ja kuvitteellisia merenkohinoita kaivata! Purina on aito ja kaikista paras rentoutuslääke :)

    VastaaPoista

Kiitos kommentista! Vanhemmissa teksteissä on käytössä kommenttien valvonta, jotta yksikään terveinen ei jäisi huomiotta.